Kvalitní život s diabetem

26.02.2025

Roky pracuji s lidmi s diagnózou Diabetes mellitus (cukrovka). Pomineme-li, o jaký typ diabetu se jedná, příčiny onemocnění a jejich léčbu, mají klienti jedno společné – jedná se o chronické metabolické onemocnění s poměrně zásadním vlivem na kvalitu života. Toto onemocnění ovlivňuje nejen fyzické tělo, ale i psychiku klienta. Každý klient ke svému onemocnění přistupuje s jinou odpovědností za své zdraví a budoucí život. Přijetí diabetu je proces, který probíhá v několika psychických fázích, podobně jako u jiných závažných zdravotních stavů.

Nastavení "správného kurzu"

  • Jak k chronickému onemocnění přistupovat, aby se nemocný neztratil a úspěšně "plul" ke kvalitnímu a plnohodnotnému životu?
  • Jak pracovat s jednotlivými fázemi přijetí nemoci?...

Šok a popření

Po sdělení diagnózy člověk často zažívá šok, nechce tomu uvěřit, zvláště pokud neměl žádné výrazné příznaky. Může podceňovat vážnost situace a odmítat změny životního stylu. Příklady komentářů z mé praxe: "Babička to měla taky a jedla všechno, jenom přišla o nohu; nejdřív v kotníku a po další amputaci skončila na vozíku." "Strejda byl taky cukrovkář, jedl sladký, občas si připíchl inzulin a žil dlouho, jenom oslepl".

Čeho se diabetici bojí a o čem nechtějí raději mluvit? Komplikací spojených s diabetem je více, jedním z největších strašáků zůstává syndrom diabetické nohy(SDN). Často od klientů zaznívá: "Raději mi to neříkejte, nechci to vědět", jinými slovy, když se o tom nemluví, jako by to nebylo.

  • Co se stane, když nezměníš svůj životní styl? Jaké to bude mít následky?
  • Co můžeš udělat pro to, abys dopadl jinak než XY?
  • Co můžeš udělat pro to, abys měl stále kvalitní život?
  • Co by ti to přineslo?
  • Potřebuješ bližší informace k onemocnění? Kde bys je mohl najít?...

Čím dříve si klient najde svoje "PROČ mít i přes tuto diagnózu kvalitní a plnohodnotný život", tím déle a kvalitněji bude žít.

Hněv a frustrace

Klient si začíná uvědomovat realitu svého stavu, může přijít i vztek. Často hledá viníka v rodinné anamnéze, systému zdravotnictví i v sobě. Cítí se nespravedlivě postižen a napadají ho otázky: "Proč já? Co jsem komu udělal? Co jsem udělal špatně? Proč na to přišli až teď?" Ne každý klient je připravený si na tyto otázky, které si sám klade, odpovědět. Jsou to pro něj spíše otázky rétorické a nechce znát odpověď. Přesto jsou otázky poněkud jiného typu zcela na místě.

  • Jaký máš životní styl? Co můžeš udělat pro jeho změnu?
  • Můžeš identifikovat, co by se dalo v tvém životě změnit, aby se zlepšil tvůj zdravotní stav? …

Je důležité si uvědomit, že klient se často cítí být bezmocný, smutný, vyčerpaný z nutnosti dodržování diety, pohybu a sledováním glykemie bez představy "světla na konci tunelu".

Ač změna životního stylu (vědomá výživa a pohyb) vypadá jako banalita, oproti komplikacím, které klienta čekají, pokud svůj životní styl nezmění, je pro spoustu klientů velkou výzvou.

Je vhodné se překlopit z nastavení "musím změnit svůj životní styl", na "chci ho změnit". Slovo musím je v české společnosti až nadužívané, přestože je široce známo, že vyvolává v našem těle spoustu negativních reakcí. Ať už je to neochota se do daného úkolu pustit, negativní myšlenky nebo dokonce vyloženě negativní pocity až odpor.

  • Co mi změna přinese?
  • Opravdu musím? Mám jiné možnosti?...

Klient by si měl najít zdroje, které mu pomohou v jeho cestě vytrvat.

  • Co ti pomůže na tvé cestě vytrvat?
  • Může tě někdo podpořit? Je někdo, kdo by ti mohl pomoci?
  • Jaké máš pocity, když se ti to daří?
  • Chceš si je udržet i do budoucna?
  • Jak se tvůj zdraví životní styl projevuje na tvém fyzickém/psychickém těle?
  • Co ti to přináší?...

Přijetí a adaptace

Když se klient dostane do fáze přijetí a adaptace, naučí se s cukrovkou žít. Přizpůsobí jí svůj životní styl a pravidelně se stará o své zdraví. Přijetí nemoci neznamená rezignaci, ale naopak vede k aktivnímu přístupu ke zlepšení zdraví a kvality života.

Ze studií vyplývá, že zvládání chronické nemoci je individuální proces, který může trvat týdny, měsíce i roky. Důležité je si uvědomit, že všechny emoce, které klient prožívá, jsou v pořádku a jsou normální. S podporou okolí a s konstruktivním pozitivním přístupem je možné žít plnohodnotný a spokojený život.

Role kouče

Kouč může efektivně provést klienta k uvědomění a pochopení svých strachů, pocitů, limitů a obav. Postavit se jim, zjistit, co je za nimi, a zpracovat je. Například:

  • Nestojí to za to. – Kdyby to za něco stálo, co by to bylo?
  • Nemám na to sílu. – Na co už sílu máš?

Jedním z největších strachů, se kterými klienti přicházejí, je strach ze ztráty samostatnosti a vzniku závislosti na rodině.

Někteří klienti se bojí, že selžou, nevydrží v nastavené cestě. Kouč je potom podporuje, aby se nenechali odradit jednotlivými "selháními a neúspěchy" a aby je využili ke svému uvědomění a posunu k požadovanému cíli.

  • Co ses díky tomu naučil?
  • Je něco, co bys mohl na své cestě využít příště?
  • Čeho se můžeš příště vyvarovat?

Dlouhodobá léčba SDN klade na pacienty velké emocionální nároky. Opakují se hospitalizace, obavy z amputace, bolest, střídají se fáze zlepšení s fázemi zhoršení a chybí často odměna v podobě vyléčení. Klienti mají obavy z budoucnosti, nemoc má vliv na práci, partnerství, finanční problémy.

Roli kouče osobně vnímám jako velmi přínosnou. Sama mám zkušenost, že pravidelné setkávání se s klienty a hledání pozitiv na jejich cestě má obrovský dopad na kvalitu nejen jejich života, ale i celé rodiny. Pro klienty je důležité mít někoho, kdo může stát po jeho boku na dlouhé cestě s chronickým onemocněním. Kouč může efektivně pomáhat hledat klientovi vnitřní zdroje. Klient, který proti nemoci nebojuje, ale přijme ji a změní svůj pohled na ni, se dokáže posunout směrem k životu bez zásadních omezení.

Kouč není psychoterapeut a ani neudělá práci za klienta, ale poskytne respekt, podporu a pomůže posílit klientovu sebedůvěru. Je důležité si uvědomit, že okolnosti a situace, které se nám dějí, si plně nevybíráme, ale jak se v nich zachováme je naše volba.

Dokážete si představit, jaké by to bylo, mít své chování, emoce a rozhodnutí pod kontrolou?

Nechcete být na diabetes sami? Kontaktujte svého kouče, rád bude Vašim parťákem na Vaši cestě.